Komíny a komínové systémy murované
Komínové systémy - komíny s dovozom k Vám domov !
Murované komínové systémy (e-shop klikni)
-
TUMA FOLK
Štandardná ľahčená keramzitová tvárnica, šamotové vložky HART, izolácia KNAUF,ISOVER
-
TUMA THERM PLUS
Hrubostenná keramzitová tvárnica s vysokou statickou pevnosťou, šamotové vložky HART, izolácia KNAUF, ISOVER
-
TUMA ROYAL PLUS
Hrubostenná keramzitová tvárnica s vysokou statickou pevnosťou, izostatická vložka, izolácia KNAUF, ISOVER
-
UKONČOVACIE KOMÍNOVÉ HLAVICE
Rotomaxy, turbomaxy, striešky, napoleony, regulátory ťahu, čistiace komínové kefy a laná
-
KOMÍNOVÉ DVIERKA
Dvierka pre komínové systémy, rôzne typy, veľkosti, materiály
UŽITOČNÉ RADY!!!
Čo je to tepelný šok?
Tepelný šok je náhla zmena teploty, na ktorú je obzvlášť háklivá šamotová vložka osadená v komínových systémoch. Tepelným šokom môže dôjsť k trvalému poškodeniu šamotovej vložky prasknutím, ktoré sa vzhľadom na monolytné zlepenie celého šamotového systému vložky prenáša z jednej vložky na druhú. V praxi môže prasknúť účinkom šoku naraz niekoľko vložiek nad sebou. V prípade malých trhlín na vložke je možné komín po rozhodnutí kominára užívať ďalej. Vo väčšine prípadov však dochádza k trvalému poškodeniu v takom rozsahu, že vložka pri ďaľšom požívaní prepúšťa spaliny do komínovej izolácie a cez komínový plášť. Spaliny môžu následne preniknúť až do interiéru čo je neprijateľné.
Príklady prasklín šamotovej vložky spôsobené tepelným šokom:
Najčastejším dôvodom poškodenia šamotovej vložky býva na stavbách potreba rýchleho vysušenia vnútorných stien, omietok, podláh a pod. v zimnom období v čase, keď klesnú teploty pod bod mrazu.
K poškodeniu dochádza núdzovým pripojením do nových komínov najmä kachlami zn. Peter, ktoré nevyhovujú technickým požiadavkám pre pripojenie do moderných systémov. Kachle majú ohnisko typu "tower" vertikálneho osadenia, kde otvorený oheň preniká až do komínového systému. Kachle majú malý krátky deflektor, v horšom prípade ho majú po rokoch rozpadnutý resp. nie je tam vôbec čím je nefunkčný.
Na základe uvedeného je potrebné vždy pred prvým zakúrením v komínovom systém ohlásiť kominára, previesť kontrolu pripojenia, zrealizovať revíziu a až potom používať komínový systém.
Komín a ťahové podmienky
Hlavnou funkciou komína je vytvorenie ťahu pre horenie a odvod plynov z vykurovaného objektu. Dobrý ťah je veľmi dôležitý pre správne horenie a pohybuje sa pre spotrebiče na tuhé palivá spravidla v rozmedzí od 10-20 Pa. Dôležité je uvedomiť si, že komín vytvára ťah a nie vykurovacie teleso.
V zásade vysoký komín vytvára silný ťah - podtlak. V prípade, že ťah je nedostatočný, riešením môže byť predĺženie komína. Vnútorný priemer komína nesmie byť menší ako priemer dymového vývodu - príruby vykurovacieho telesa. Taktiež je dôležité spomenúť, že použitie dymových kolien znižuje ťah. (cca 1 koleno 90° zníži ťah komína o 1bm jeho účinnej výšky)
Uzavreté vykurovacie teleso spotrebuje cca 30 m3 vzduchu za hodinu. Ak v miestnosti s vykurovacím telesom sú inštalované klimatizácia, kuchynský, resp. kúpeľňový vetrák, tieto môžu odtiahnuť viac vzduchu ako komín, čo vedie k vzniku negatívneho ťahu s následkami zadymovania do miestnosti.
Ak je však komínový ťah veľmi silný, je potrebné nainštalovať komínovú klapku, resp. regulátor komínového ťahu. Takisto už vyššie spomenuté dymové kolená redukujú ťah.
Máte problém s komínom? Potrebujete revíziu, servis, kontrolu? Nájdite si svojho kachliara - kominára z cechu (klikni )