Čo je nízkoenergetický a pasívny dom?
Vykurovanie pre nízkoenergetické a pasívne domy.
- Nízkoenergetické domy - všeobecne
- Klasifikácia NED
- Základné kritéria NED
- Vykurovanie pre nízkoenergetické domy - NED
- Zásady pre vykurovanie v NED
- Vykurovanie pre pasívne domy
- Zásady pre vykurovanie v pasívnom dome
- Krby pre pasívne domy
.
Nízkoenergetické domy - NED sú čoraz viac skloňovaným pojmom praktickej realizácie stavieb. Zvyšujúca sa energetická náročnosť novostavieb núti výrobcov krbov reagovať na nové stavebné technológie vhodnou ponukou. Pre nízkoenergetické a pasívne domy pre vykurovanie sa jedná o konštrukčne nové modely krbov a kachlí s nutnosťou centrálneho prívodu vzduchu pre horenie s hermeticky uzavretým ohniskom.
Nízkoenergetické domy sa vzhľadom na globálnu nutnosť znižovania energetických nákladov pre vykurovanie stanú v krátkej budúcnosti jedinou možnosťou a zároveň kritériom pre kolaudáciu nového rodinného domu.
.
.
Podľa uvedeného grafu v súčasnosti existuje nasledovná klasifikácia:
- Nulové domy - ročná spotreba tepla na kúrenie v rozmedzí 0-5kWh/m2
- Pasívne domy - ročná spotreba tepla na kúrenie v rozmedzí 5-15kWh/m2
- Nízkoenergetické domy - ročná spotreba tepla na kúrenie v rozmedzí 15-50kWh/m2
- Štandardné domy - ročná spotreba tepla na kúrenie v rozmedzí 50-150kWh/m2
- Staršie generačné stavby - ročná spotreba na kúrenie v rozmedzí od 150-250kWh/m2
Na základe vyššie uvedených kritérií je potrebné podľa tepelnej straty stavby navrhnúť, ako alternatívny zdroj vykurovania krbom, alebo kachľami zdroj tepla s nižšou energetickou náročnosťou. Zároveň zdroj tepla musí mať možnosť čo najširšieho reguľovateľného rozsahu. Štandardne sa pohybuje tento rozsah v rozmedzí od 2 - 6kW menovitého výkonu, aby nedochádzalo k nežiadúcemu prekurovaniu obytnej časti. Pri väčších obytných plochách je možné aby tento výkon bol dľa požiadavky i vyšší. U pasívnych stavieb sa jedná o veľmi nízke zdroje tepla, ktoré taktiež musia mať možnosť regulácie v min. rozsahu od 50 do 100% menovitého výkonu.
Veľký význam sa prikladá i stavbe komínového systému. Optimálne sú komínové systémy bez zadného odvetrania s minimalizovaním tepelných mostov. Doporučujeme využitie viacplášťových ľahkých nerezových systémov.
Základné kritéria pre stavbu NED sú nasledovné:
- Vhodná orientácia stavby domu s využitím svetových strán a solárnej energie
- Optimalizácia dispozičného riešenia
- Osadenie kvalitných okien, izolácia a zateplenie
- Vykurovací systém s možnosťou regulácie
- Vetranie s možnosťou riadenia a regulácie
- Rekuperácia tepla
- Maximálna eliminácia tepelných mostov
- Použitie úsporných spotrebičov a osvetlenia
Nízkoenergetický dom znamená okrem iného POHODLIE, KOMFORT, ZDRAVÚ KLÍMU, a súčasne úsporu viac ako 75% prevádzkových nákladov na vykurovanie!
NED je zároveň ekonomicky výhodný pomer investičných a prevádzkových nákladov k efektu a úspore použitých technológií.
.
Základná klasifikácia pre vykurovanie nám rozdeľuje obytné plochy podľa energetickej náročnosti na domy:
- Studené staré stavby (nie sú predmetom našej analýzy)
- Súčasné štandardné stavby (nie sú predmetom našej analýzy)
- Nízkoenergetické
- Pasívne
Vykurovanie pre nízkoenergetické domy.
Vykurovacie telesá pre nízkoenergetické domy sú o niečo menej náročné na redukovanie výkonu. Táto skutočnosť pripúšťa pre tento účel i využitie krbov a kachlí s teplovzušným konvekčným použitím avšak do minimálnych výkonov. Použitie vykurovacích zdrojov s akumuláciou a sálaním tepla sú však i tu optimálnym riešením. Optimálne výkony sa pohybujú v rozmedzí 2-6kW menovitého výkonu. Taktiež optimálnym riešením je použitie krbových akumulačných kachlí, ktoré neprodukujú prebytok energie.
.
U nízkoenergetických domov nie je žiadnou výnimkou využitie krbu, kachlí ako hlavného zdroja tepla. Dávka paliva s intervalom nakladania 12 hodín dokonca umožňuje využitie prevádzky s prikladaním 1 až 2x denne. Táto skutočnosť posúva tento typ vykurovania medzi komfortné, finančne úsporné a zároveň veľmi šetrné k životnému prostrediu.
Vhodné pre vykurovanie ako "hlavný zdroj tepla" sú tiež teplovodné krby a kachle so súčasnou možnosťou výroby TÚV. Je však potrebné počítať s kratším nakladacím intervalom.
.
Zásady pre vykurovací produkt vhodný pre nízkoenergetické domy sú nasledovné:
- vykurovací produkt musí obsahovať CPV - centrálny prívod vzduchu do hermeticky uzatvoreného ohniska optimálne s použitím centrálneho ovládania jedným prvkom
- pohľad do ohniska krbovej vložky by mal byť čo najmenší, vhodné riešenie sú krbové kachle s menšími dvierkami, optimálne je dvojsklo umožňujúce odvod iba sálavého tepla
- súčasťou vykurovacieho produktu je vhodné ak je akumulačná masa s optimalizáciou množstva - kontrolným údajom je v zásade vysoká hmotnosť
- optimálne dimenzovanie výkonu produktu z pohľadu potrieb NED a jeho tepelnej straty
.
Návrhom pre ideálne riešenie sú opäť výrobky nemeckej firmy HARK, ktorá ponúka desiatky produktov vhodných pre nízkoenergetické domy . Množstvo kachľových krbov v najrozmanitejších glazúrach, ako i kachle so špičkovou technológiou horenia, účinnosťou až do 90% a dizajnom v modernom i rustikálnom štýle.
Opäť tu platí zásada "kupuj overený produkt" profesionálne nastavený pre nízkoenergetický dom od renomovaného výrobcu.
Zamedzíte tak neočakávanému prekvapeniu síce jedinečnej ,avšak nevhodne nastavenej stavby krbu z ktorej nie je návrat . Ekonomický pohľad za takúto stavbu je vždy najlepším ukazovateľom. Záloha za dielo (materiál) od profesionála - kachliarskeho majstra zvykne byť nevratná.
.
Názory projektantov pre pasívne domy sa rozchádzajú. Faktom však zostáva, že klient ktorý investuje do pasívnej stavby v žiadnom prípade by sa nemal nechať ukrátiť o možnosť pohody a relaxu pri krbe. Dominancia krbu v obytnom priestore ako miesta pre pohodu vždy bola a naďalej zostane vyhradená pre pohľad do ohniska v akejkoľvek stavbe.
Moderné technológie umožňujú skrotenie vysokej dávky energie na úroveň, ktorá dnes vyhovuje i norme pre pasívne domy. V zásade je potrebné vylúčiť stavbu teplovzdušného vykurovacieho sytému, ktorý produkuje nadmerné množstvo tepla a tým pre potreby pasívneho projektu nevyhovuje. Optimálne riešenie pre pasívny dom sú akumulačné sálavé kachle, alebo akumulačný sálavý krb s dlhým nakladacím intervalom, nízkym menovitým výkonom a malou dávkou nakladania.
.
Zásady pre vykurovací produkt vhodný pre pasívny dom sú nasledovné:
- produkt nesmie obsahovať sekundárne cesty pre cirkuláciu vzduchu ukončené otvormi, mriežkami, kanálmi.
- vykurovací produkt musí obsahovať CPV - centrálny prívod vzduchu do hermeticky uzatvoreného ohniska optimálne s použitím centrálneho ovládania jedným prvkom
- pohľad do ohniska by mal byť riešený dvojsklom umožňujúcim odvod iba sálavého tepla
- súčasťou vykurovacieho produktu musí byť akumulačná masa s optimalizáciou množstva, výkonu a návrhu ťahov pred odvodom do odťahového systému - kontrolným údajom je v zásade vysoká hmotnosť
.
Pri stavbe v pasívnom dome doporučujeme zásadne neriskovať objednávku jedinečného krbového diela vytvoreného na mieru. Garantovaný výsledok i napriek kvalitným výpočtom a použitia drahého software od dodávateľa stavebných komponentov je vždy iba marketingovou podporou. Skutočný výsledok totiž ukáže (neukáže) až praktická skúška hotového diela, ktoré je neprijateľné v prípade neúspechu likvidovať.
Je omnoho spoľahlivejšie prikloniť sa k profesionálne sériovo vyrábanému produktu dlhodobo overenému v skúšobniach s najprísnejšími normami a garantovaným výsledkom.
Nepochybne o pravdivosti menovaného výroku Vás presvedčí i porovnanie ceny, ktorá je pri sériovej výrobe profesionálneho akumulačného produktu vždy nižšia!
.
K takýmto produktom možno zaradiť produkty nemeckého výrobcu HARK verzia GRUNDOFEN s označením:
GOM1 - akumulačné sálavé kachle (krb) s vertikálnym presklením (obr. vyššie)
GOM2 - akumulačné sálavé kachle (krb) s horizontálnym presklením (obr. vyššie)
(čítaj viac...) produkty GOM
.